Zadzwoń do nas
+48 790-004-059
+48 737-443-499

5G czas zacząć

W październiku tego roku (2023) rozstrzygnięto aukcję dedykowanych dla technologii 5G częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz.

Do budżetu państwa trafi blisko 2 mld złotych a operatorzy wkrótce zaczną korzystać z nowo nabytych zasobów.

Co to oznacza dla właścicieli nieruchomości?

Po pierwsze, przygotowania do implementacji 5G trwały już od pewnego czasu. Pozyskiwano nowe lokalizacje, dla dogęszczenia sieci na terenie dużych miast, gdzie należy się spodziewać uruchomienia technologii 5G na tych zasobach w krótkim czasie.

Po drugie, istniejące lokalizacje sieci wyposażano już w nowe elementy tj. anteny i sprzęt dla obsługi tych częstotliwości.

Po trzecie, nadal trwają intensywne poszukiwania nowych lokalizacji dla dogęszczenia sieci. Technologia 5G na krótkozasięgowych częstotliwościach 3,4 – 3,8 GHz wymaga znacznej gęstości sieci z uwagi na wysoką tłumienność tego zasobu przez wszelkiego rodzaju przegrody budowlane.

Dla przykładu, domowe Wifi działa na częstotliwościach 2,4 GHz oraz 5GHz. Z doświadczenia wiemy, że modem należy umieścić jak najbliżej odbiorników (telewizora, komputera czy telefonu) aby uzyskać zadowalającą jakość transmisji. Wszelkie ściany skutecznie tłumią sygnał. Podobnie zjawisko występuje dla dedykowanych dla 5G częstotliwości.

Powyższe oznacza, że na istniejących stacjach bazowych, dachowych i wieżowych, są i będą prowadzone prace dla dostosowania ich do funkcjonowania z nowo pozyskanymi zasobami. Gdy w umowach są zawarte zapisy o konieczności uzyskania zgody na prowadzenie modyfikacji, uzyskujemy możliwość przeprowadzenia negocjacji dla zmiany warunków umowy a w tym kwoty czynszu.

Jeżeli takich zapisów brak,  należy sprawdzić czy prace i ich zakres jest zgodny z warunkami obecnej umowy np. czy nie zwiększa się powierzchnia najmu.

Inne możliwości pojawiają się u tych, u których pojawią się akwizytorzy firm telekomunikacyjnych z propozycją budowy nowych stacji bazowych. Zalecamy dokładną lekturę naszych artykułów dotyczących bieżących poziomów stawek czynszowych oraz wymagań dotyczących zapisów umów.  Implementacja 5G to dobry moment na uzyskanie doskonałych warunków najmu lub dzierżawy gdyż operatorzy w najbliższym czasie będą dążyli do uruchomienia sieci z możliwie największą liczba lokalizacji dla zapewnienia odpowiednich poziomów jakości i funkcjonalności.

Nie dajmy się zwieść zapewnieniom akwizytorów o dużym wyborze potencjalnych lokalizacji. Wymagania lokalizacyjne jakie stawia 5G (3,4-3,8GHz)  oraz już spora gęstość istniejących sieci nie daje operatorom dużego pola manewru. Zapukają tam, gdzie im kazano.

Ponownie przypominamy, aby zwracać uwagę na zapisy dotyczące liczby podnajemców, okresu trwania najmu oraz wymogu naszych zgód na modernizacje obiektu w toku trwania umowy.

Jako, że technologia 5G  i nowe dla niej częstotliwości,  jest uznawana za kontrowersyjną, warto w umowach zawrzeć zapisy pozwalające na bezkosztowe wycofanie się z nich w przypadku protestów sąsiadów.

Polecamy lekturę:

http://www.uptrend.com.pl/stawki-czynszowe-2023

http://www.uptrend.com.pl/podnajemcy-a-kwota-czynszu

http://www.uptrend.com.pl/modernizacja-stacji-bazowej-szansa-na-nowy-czynsz

http://www.uptrend.com.pl/umowy-najmu-a-inflacja

http://www.uptrend.com.pl/oplata-rezerwacyjna-dlaczego-warto

 

 

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.