Inowrocław - Play uderza ponownie
Aktualizacja Luty 2019
Play uderzył i .... leży na deskach. Wygrali mieszkańcy, ich zaangażowanie i determinacja. Sprawnie zorganizowana akcja informacyjna, udział mediów lokalnych i branżowych i polityków przyniosły skutek w postaci uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę.
Strona protestu może być wzorem dla innych tego typu inicjatyw obywatelskich mających na celu obronę społeczności lokalnych przed inwazją koncernów i ingerencją w wygląd i jakość naszego otoczenia.
Aktualizacja - 10 września 2018
Mieszkańcy piszą list do Hariona.
Mieszkańcy inowrocławskiego osiedla Rąbin podejmują kolejne kroki dla wyrażenia sprzeciwu dla planów budowy wieży telekomunikacyjnej w bezpośredniej bliskości swoich domów. Napisali i opublikowali list do prezesa firmy P4 (operator Play), w którym poruszają kwestie bezpieczeństwa życia w sąsiedztwie takiej instalacji oraz wpływu na wartość nieruchomości. Mieszkańcy są zainteresowani dialogiem, którego zabrakło na etapie wyboru lokalizacji i kroków urzędowych, dlatego zapraszają prezesa Playa do Inowrocławia na spotkanie.
Pozostaje mieć nadzieję, że nowy prezes podejmie wyzwanie i przyjedzie do Inowrocławia. Nie będzie to misja łatwa, gdyż trudno będzie się tłumaczyć z wyczynów swoich techników po raz kolejny ingerujących w krajobraz naszych miast i osiedli na sposób wzorem z krajów Trzeciego Świata. Tym niemniej, życzymy odwagi prezesie Harion - warto porozmawiać z mieszkańcami!
Treść „listu do Hariona” można znaleźć np. tutaj: https://ki24.info/pl/552_obyczaje/10220_nie_chc_masztu_pod_oknami_pisz_list_otwarty_do_prezesa_sieci_play.html
Aktualizacja - 23 sierpnia 2018
W Inowrocławiu operator Play spowodował ostry konflikt ze społecznością osiedla Rąbin lokalizując swoją wieżę w bezpośredniej bliskości wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Obecne, liberalne dla takich inwestycji przepisy spowodowały, że mieszkańcy dowiedzieli się o wieży już po wydaniu i uprawomocnieniu pozwolenia na budowę. Praktycznie przez przypadek, w przeddzień rozpoczęcia prac budowlanych.
Mieszkańcy rozpoczęli protest oraz wystąpili do władz miasta z petycją. Pod petycją podpisało się, pomimo okresu urlopowego, ok. 700 osób. Założyli stronę protestu na portalu facebook, gdzie zwracają uwagę na swoje obawy o zdrowie, utratę wartości mieszkań oraz kwestię estetyki i zaburzenie ładu przestrzennego powodowane przez projektowaną wieżę.
Na stronie protestu https://www.facebook.com/Maszt.protest/ rozpoczęła się ciekawa dyskusja pomiędzy broniącymi swoich racji mieszkańcami a przedstawicielem operatora odpowiedzialnym za przekaz medialny związany z budową sieci. http://www.uptrend.com.pl/siec-ze-wspomaganiem-3
Operator argumentuje wybór lokalizacji względami „sztuki projektowania sieci radiowych” oraz wskazuje na brak badań świadczących o szkodliwości instalacji radiowych, brak ekspertyz biegłych świadczących o spadku wartości nieruchomości (sugeruje wręcz możliwy wzrost wartości). Operator przyznaje, że kwestia estetyki to rzecz względna. Jest jednak pewnym, że wobec tego rodzaju „sztuki”, który proponuje Play, po raz kolejny nie da się przejść obojętnie.http://www.uptrend.com.pl/ciechocinek-beztroska-urzednikow-czy-moze-cos-innego
Przedstawiciel Playa podjął również próbę zantagonizowania protestujących, sugerując że protestujący będą korzystać z „pojemności” stacji zlokalizowanych na sąsiednich osiedlach i przyczyniać się do ogólnego pogorszenia jakości usług.
Polecamy lekturę strony tego protestu, a w szczególności przyjrzenie się argumentom stron (ponad 40 postów rozpoczętych dnia 21 lipca 2018 w wątku dotyczącym wizualizacji wieży – warto przewinąć stronę i przeczytać) oraz zdaniu lokalnych polityków (góra strony).
Wydaje się, że to kres testowania odporności społeczności lokalnych na lokalizowanie konstrukcji telekomunikacyjnych na sposoby rodem z krajów Trzeciego Świata. Warto poprzeć protestujących co pozwoli na uniknięcie podobnych sytuacji na innych osiedlach w kraju. Szczególnie polecamy lekturę zdania mieszkańców odnośnie wpływu bliskości wieży telekomunikacyjnej na wartość nieruchomości.
Polecamy też posłuchać opinii lokalnych polityków na temat tzw. megaustawy, która spowodowała faworyzowanie prywatnych koncernów telekomunikacyjnych i utratę władztwa lokalnych społeczności nad sposobem zagospodarowania ich miejsc zamieszkania.
Co również znamienne dla tej sprawy - Play jak ognia unika spotkania z zainteresowanymi mieszkańcami pomimo płynących z ich strony licznych zaproszeń. Czyżby obawa przed jasnymi pomieszczeniami i prostymi zasadami w trudnej rozmowie? Bez odzewu zapewne pozostanie prośba o pisemne gwarancje braku wpływu na zdrowie ludzi mieszkających z pobliżu projektowanej wieży.
A może warto byłoby się przyznać do błędu i uznać racje mieszkańców? Może poza względami technicznymi brać również pod uwagę zdanie mieszkańców? Zwłaszcza, że te kryteria techniczne nazywane „sztuką projektowania sieci radiowych” pozostawiają zawsze znaczne pole manewru. Ruch należy do operatora, który jeszcze musi się dużo uczyć dla opanowania sztuki życia w społeczeństwie i odczytywania jego potrzeb. Opisywany protest pokazuje siłę lokalnej społeczności w walce nie tyle z operatorem telekomunikacyjnym, ale po prostu o swoje prawo do zdrowia i widoku z okna oraz poszanowania własności. A ile jest w kraju takich miejsc, gdzie społeczność nie jest tak duża i dobrze zorganizowana jak w Inowrocławiu?
Warto też zacytować protestujących inowrocławian : „czy v-ce prezydent Konina też się myli?”
https://www.telko.in/wiceprezydent-konina-zniesmaczony-powstajacym-masztem-playa
22 lipca 2018
Można odnieść wrażenie że firma P4, operator sieci Play nie tylko nie cieszy się estymą wśród drobnych inwestorów giełdowych, ale wręcz zabiega o niepopularność wśród mieszkańców kolejnych polskich miast. Akcje Playa dołują, o obiecanych dywidendach wkrótce będzie można tylko powspominać. Chyba technicy i projektanci tej sieci wczuli się w nastrój giełdowej drobnicy - po raz kolejny wciskają „gniota”, tym razem w środek osiedla mieszkaniowego w Inowrocławiu.
https://www.facebook.com/Maszt.protest/
Po raz kolejny, bo jeszcze niedawno opisywaliśmy architektoniczne koszmarki w Ciechocinku czy w Szczecinie autorstwa plejowego niszczyciela krajobrazu korzystającego pełnymi garściami z dużej swobody lokalizowania takich inwestycji w Polsce.
http://www.uptrend.com.pl/ciechocinek-beztroska-urzednikow-czy-moze-cos-innego
http://www.uptrend.com.pl/wieza-siedmiu-placzow
Można tylko współczuć mieszkańcom, bo wkrótce lobbing branży telekomunikacyjnej może doprowadzić do zmian norm promieniowania elektromagnetycznego.
http://www.uptrend.com.pl/stacje-bazowe-promieniowanie-elektromagnetyczne-pem
Osobę odpowiedzialną w Play za sprawy techniczne, w tym te związane z lokalizacją stacji bazowych, można zidentyfikować za pomocą strony firmowej Play (https://p4.play.pl/pl/#!/o-firmie/). Być może, nie docierają do niej informacje o wyczynach pracowników - budowniczych i projektantów sieci. Chętni do przekazania takiej informacji mogą skorzystać z prostej składni adresów mailowych firmy Play – imię.nazwisko@play.pl (gdzie imię, to pierwsze imię).
Polecamy również:
http://www.uptrend.com.pl/5g-czyli-mikrofalowcy-kontra-motloch
http://www.uptrend.com.pl/co-sie-zdarzylo-w-mill-valley
http://www.uptrend.com.pl/lowcy-burz-z-opatowa-czyli-wieze-a-pioruny