Mobilne stacje bazowe
Mobilne stacje bazowe, najczęściej instalowane na sprowadzanych z demobilu niemieckiej Bundeswehry przyczepach z masztem, wymagają pozwolenia na budowę, jak wynika z niedawnego orzeczenia WSA w Gdańsku.
Mobilne stacje bazowe, to sposób operatorów na ominięcie długotrwałego procesu administracyjnego lub jako rozwiązanie stosowane do czasu uzyskania pozwoleń na obiekt docelowy – zwykle wieżę telekomunikacyjną. Stosowane są również do obsługi imprez masowych np. Przystanku Woodstock. W ubiegłych latach dochodziło do awarii takich wież mobilnych, polegających na samoistnym złożeniu się oraz innych nieprawidłowości związanych z ich eksploatacją.
Uzasadnienie wyroku nie pozostawia wątpliwości - wieże mobilne na przyczepach, jako obiekty budowlane trwale związane z gruntem, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Dla sądu nie miało znaczenia, że inwestor nie wykonuje prac ziemnych i fundamentów dla posadowienia obiektu. Sąd uznał, że decydującym jest wielkość obiektu oraz względy bezpieczeństwa, określając tym samym, że obiekt (wieża mobilna) musi posiadać zespół cech pozwalających na trwałe połączenie z gruntem a jako taki, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Podpisując umowę najmu z operatorem, warto zwrócić uwagę czy ten dopełnił obowiązku uzyskania odpowiednich pozwoleń.
Link do wyroku WSA: