Zadzwoń do nas
+48 790-004-059
+48 737-443-499

Orange, wykup działek i propozycje zmian strony umowy

Docierają do nas sygnały o rozsyłanych przez Orange propozycjach zgody właścicieli na zmianę strony umowy.

Ma to związek z planami Orange , który podążając tropem Play i Plus, rozważa sprzedaż infrastruktury (wież telekomunikacyjnych) podmiotowi trzeciemu. Orange obecnie przenosi infrastrukturę wieżową do spółki własnej (w obrębie grupy kapitałowej), która zapewne będzie przedmiotem sprzedaży.

Na naszym rynku już funkcjonuje hiszpański Cellnex, ATC – spółka córka amerykańskiego American Towers,  rzeszowska spółka Polska Towers wspierana kapitałowo przez fundusz inwestycyjny z siedzibą na Cyprze - to potencjalni chętni do takiego zakupu.

Propozycje zmian dotychczasowych umów trafiają do właścicieli wybranych obiektów, którzy mają zwykle długoletnie umowy oparte o stare wzory nie przewidujące możliwości cesji na inny podmiot.

Sugerujemy, aby uzależnić naszą zgodę na zmianę strony umowy, pod określonymi warunkami np. :

  • Zmiana stawki czynszu
  • Zmiana sposobu waloryzacji stawki
  • Uzależnienie wysokości stawki czynszu od liczby podnajemców/poddzierżawców

 

Każdorazowo należy wymagać zapisu, który pozwoli na udzielenie w/w zgody po uprzednim zapoznaniu się ze standingiem finansowym podmiotów, na które Orange przeniesie prawa do umowy.

Co może budzić obawy, to niski kapitał zakładowy spółek, z którymi współpracuje Orange (do ok. 200.000 zł), brak doświadczenia oraz zasobów na rynku polskim. Podpisywanie umowy, wartej w toku jej trwania tyle co kapitał spółek, może wiązać się z ryzykiem.

Według pozyskiwanych przez nas informacji, już od paru miesięcy, wyżej wspomniane spółki nakłaniają właścicieli do sprzedaży działek i rezygnacji z dotychczasowych umów najmu lub dzierżawy. Możliwe konsekwencje takiej zmiany opisaliśmy w naszych artykułach:

http://www.uptrend.com.pl/hiszpanski-fryzjer-czyli-el-peluquero-espanol

http://www.uptrend.com.pl/czy-warto-podpisywac-dzisiaj-umowy-najmu-lub-sprzedazy-dzialek

http://www.uptrend.com.pl/cellnex-w-ofensywie

http://www.uptrend.com.pl/wykup-dzialek-fundusz-inwestycyjny

 

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.