Zadzwoń do nas
+48 790-004-059
+48 737-443-499

Promieniowanie PEM w budynkach

W przeddzień podjęcia decyzji o ewentualnym rozpoczęciu budowy sieci 5G oraz zmiany norm promieniowania elektromagnetycznego na korzystniejsze dla operatorów telekomunikacyjnych, warto zwrócić uwagę na instalacje radiowe zlokalizowane w budynkach biurowych i galeriach handlowych. O ile przywykliśmy do widoku konstrukcji z licznymi antenami na dachach budynków czy wolnostojącymi wieżami, tylko nieliczni wiedzą, że firmy telekomunikacyjne posiadają tzw. instalacje wewnętrzne w wielu budynkach biurowych oraz galeriach handlowych.

Celem takich instalacji jest obsługa ruchu telekomunikacyjnego wewnątrz budynku, gdzie ze względu na tłumienność ścian i innych przegród architektonicznych, sygnał ze stacji „zewnętrznych” nie dociera lub nie pozwala na obsłużenie dużego ruchu generowanego przez użytkowników w takich obiektach.

Instalacje takie, są zwykle ukryte w przestrzeniach nad sufitami podwieszanymi gdzie znajdują się specjalistyczne anteny radiowe oraz jest prowadzone okablowanie do pomieszczeń technicznych budynku, w których umieszczane są urządzenia nadawczo- odbiorcze operatorów.

Operatorzy zawierają umowy najmu z właścicielem obiektu lub firmami trzecimi zajmującymi się budową i utrzymaniem takich instalacji.

Docierające ostatnio informacje o potencjalnej szkodliwości PEM wraz z zestawieniami możliwych symptomów chorobowych takich jak na przykład bóle głowy, osłabienie, obniżenie odporności organizmu  itd powodują, że zwracamy baczniejszą uwagę na sąsiedztwo stacji bazowych w naszym otoczeniu. W przypadku instalacji wewnątrz budynków nie jesteśmy świadomi ich obecności, często spędzając wiele godzin w pracy czy na zakupach, będąc narażeni na obecność promieniowania. Warto o tym wiedzieć wobec faktu przebywania tam osób młodych, kobiet w ciąży, czy często dzieci.

Obecność takich instalacji można samemu zweryfikować zadając pytanie właścicielowi lub administratorowi lub wyszukując budynek po adresie na portalu btsearch.pl lub bezpośrednio na stronach regulatora UKE.

Przykładami takich instalacji mogą być te np. w budynkach WFC (budynek biurowy) i CH Złote Tarasy (centrum handlowe) w Warszawie, gdzie przestrzeń nad sufitami podwieszanymi skrywa dziesiątki anten. W Polsce takie instalacje znajdują się w większości dużych miast (duże budynki biurowe i galerie handlowe).

Podobne instalacje znajdują się w większości portów lotniczych, na stacjach i w tunelach metra warszawskiego, na dworcach kolejowych, dużych hotelach czy na terenie hal i stadionów sportowych.

Pierwsze takie instalacje w Polsce powstawały już pod koniec lat 90 tych ubiegłego wieku w budynkach siedzib firm telekomunikacyjnych. Protesty pracowników były szybko i skutecznie pacyfikowane przez pracodawców.

Zdrowy styl życia wymaga przynajmniej świadomości potencjalnych zagrożeń z jakimi się stykamy, a w przypadku instalacji wewnątrz budynków, taka świadomość jest ograniczona lub żadna. Podobnie, jak możliwość świadomego wyboru czyli  decyzji o przebywaniu lub ograniczeniu wielogodzinnego przebywania w obecności sztucznych źródeł promieniowania elektromagnetycznego (PEM).

 

Polecamy również:

http://www.uptrend.com.pl/stacje-bazowe-promieniowanie-elektromagnetyczne-pem

http://www.uptrend.com.pl/5g-czyli-mikrofalowcy-kontra-motloch

http://www.uptrend.com.pl/co-sie-zdarzylo-w-mill-valley

http://www.uptrend.com.pl/inowroclaw-play-uderza-ponownie

http://www.uptrend.com.pl/lowcy-burz-z-opatowa-czyli-wieze-a-pioruny

 

 

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.