Stacje bazowe. Protesty a wysokość czynszu.
Aktualizacja Wrzesień 2021
Władze Gdańska odmówiły lokalizacji stacji bazowych na obiektach oświatowych. Wobec problemów, z jakimi ścierają się operatorzy z umieszczaniem stacji bazowych w gęstej zabudowie miejskiej, gdzie rosną obawy mieszkańców o bezpieczeństwo w sąsiedztwie takich instalacji oraz związany z tym spadek wartości nieruchomości, nieuniknionym jest wzrost stawek w najbliższym otoczeniu zabudowy. Już teraz, najniższe oferowane stawki w mniejszych miastach przekraczają 3000PLN netto. A właściciele takich obiektów dopiero zaczynają negocjacje od takich sum. Zakazy instalacji jak te w Gdańsku czy Krakowie będą postępowały. Ponadto, stacje bazowe nie stanowią już jedynego sposobu na komercjalizację dachów - ofensywa firm oferujacych fotowoltaikę trwa. Warto też pamiętać, że stacja bazowa na dachu może powodować wyłączenie znacznej części dachu z eksploatacji z uwagi na występowanie stref niebezpiecznych (promieniowanie PEM) co może utrudnić wykonanie i serwis instalacji fotowoltaicznej:
http://www.uptrend.com.pl/zakaz-lokalizacji-stacji-bazowych-na-szkolach-w-gdansku
Warto również zapoznać się z relacją z protestu przeciwko budowie wieży w Dziabałtowie, który jest jednym z przykładów na efekty braku konsultacji społecznych oraz braku odpowiednich zapisów w umowie najmu, pozwalających wycofać się z podpisanej umowy w przypadku braku aprobaty sąsiadów na przeprowadzenie inwestycji. Materiał dobitnie wskazuje na obawy o spadek wartości sąsiadujacych nieruchomości. Kilkudzisięciometrowa wieża telekomunikacyjna nie zwiększa atrakcyjności działek tak, jak próbuja przekonywać koncerny telekomunikacyjne: https://www.youtube.com/watch?v=mOr9iGuLWro
Aktualizacja Marzec 2021
A jednak można: https://radioszczecin.pl/1,421165,nie-chcieli-masztu-telekomunikacyjnego-protest-o
Protest zakończony z sukcesem. To również pozytywna informacja dla właścicieli innych stacji bazowych w otoczeniu strefy A w Kołobrzegu. Przedłużenie umowy bedzie prostrze i mozna bedzie uzyskać lepsze warunki czynszu.
Aktualizacja Marzec 2019
Liczba protestów, w tym skutecznych, rośnie. Wystarczy szybki przegląd internetu. Dociera coraz więcej informacji w kontekście zagrożeń i ryzyk jakie niesie ze sobą nowa i kontrowersyjna technologia 5G. To powoduje, że operatorzy wolą zapłacić za działkę czy miejsce na dachu znacznie wyższe kwoty niż dotychczas. Polecamy lekturę naszego komentarza na temat 5G : http://www.uptrend.com.pl/5g-czyli-mikrofalowcy-kontra-motloch
więcej na temat stawek czynszowych:
http://www.uptrend.com.pl/stawki-czynszowe-sugerowane
Aktualizacja Grudzień 2018
Zamieszczamy link do niedawnego orzeczenia NSA, w którym sąd kwestionuje powszechny sposób unikania uzyskiwania decyzji środowiskowych poprzez nieuwzględnianie kumulacji wiązek radiowych z anten.
„Sąd, potwierdzając potrzebę ponownego rozpatrzenia sprawy przez organ I instancji, prawidłowo zwrócił uwagę, że przy kwalifikacji przedsięwzięcia nie można pominąć faktu kumulowania się wiązek antenowych w sytuacji, gdy inwestor zamierza na każdym z trzech obranych kierunków nadawczych umieścić po dwie anteny.”
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/94958BE04E
Aktualizacja Wrzesień 2018
Kilka ostatnich protestów. Warto zwrócić uwagę na stanowisko starosty poznańskiego, kwestionującego sposób obliczeń mocy anten, który sprzyja operatorowi i pozwala uniknąć sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko:
https://pl-pl.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2097007553651775&id=1778365998849267
I obiecane kolejne protesty (nieliczne z wielu mających obecnie miejsce w Polsce), w których zwraca się uwagę na zagrożenia dla zdrowia, wpływ na wartość nieruchomości w sąsiedztwie inwestycji oraz estetykę przestrzeni. Zwraca się też uwagę na brak jakichkolwiek konsultacji społecznych oraz bezradność lokalnych urzędników:
http://beskidzka24.pl/przytkowice-obawa-przed-masztem/
https://gk24.pl/maszt-telefonii-komorkowej-moze-stanac-w-jamnie/ar/4388503
http://radio.opole.pl/100,252380,dowiedzieli-sie-o-budowie-masztu-gdy-na-plac-wje
Aktualizacja Sierpień 2018
Zdecydowanie polecamy lekturę strony protestu w Inowrocławiu (link w naszym artykule):
http://www.uptrend.com.pl/inowroclaw-play-uderza-ponownie
Aktualizacja Czerwiec 2018
Protesty przeciwko budowie stacji bazowych nasilają się, co ma wpływ na problemy z wyszukiwaniem nowych lokalizacji sieci komórkowych i generuje wzrost wysokości stawek czynszowych. Coraz częściej, argumentem protestujących jest utrata wartości sąsiadujących nieruchomości oraz możliwy wpływ promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez radiowe instalacje telekomunikacyjne na zdrowie mieszkańców. Poniżej zamieszczamy link do jednego z artykułów z portalu www.salon24.pl:
https://www.salon24.pl/u/bojano2018/871129,polska-nauka-tez-o-masztach-telefonii-komorkowej
oraz portalu kraków.pl
Przykładowe ostatnie protesty:
https://inowroclaw.info.pl/artykul/jest-wniosek-do-prokuratury/481467
http://www.beskidzka24.pl/artykul,zywiec_moszczanica_nie_dla_masztu,65326.html
https://gazeta-olawa.pl/informacje/79255-ludzie-sie-boja-mowia-o-duzym-zagrozeniu/
https://www.piszanin.pl/1,1939,mieszkancy-kontra-wlodarze-i-telekomy.html
http://tusochaczew.pl/pl/11_wiadomosci/47048_bunt_w_janowie_53_metry_masztu_przy_chalupie.html#
https://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/narzekaja-na-zle-samopoczucie-winne-anteny/
https://forum.trojmiasto.pl/Wieza-telefonii-komorkowej-t821187,4,16.html
https://zlotowskie.pl/artykul/protest-nie-chca-masztu
http://www.suprasl.pl/index.php/wiecej-urzad-miejski/680-nie-dla-budowy-masztu-w-supraslu
http://www.dziennikpolski24.pl/region/myslenice/a/dobczyce-radni-bezradni-wobec-operatorow,13179008/
Aktualizacja luty 2018
Operatorzy mają coraz większe problemy z lokalizacją swoich stacji bazowych, a w szczególności wysokich wież. Do społeczności lokalnych docierają głosy o szkodliwości promieniowania emitowanego przez takie instalacje oraz, ujawnione przez NIK, przykłady braku kontroli nad ich funkcjonowaniem, w tym rozbudowami. Dodatkowo, lokalne społeczności zwracają uwagę na zaburzenia ładu przestrzennego i estetyki otoczenia przez kolejne instalacje telefonii komórkowych. Podnoszone są również argumenty związane ze spadkiem wartości nieruchomości w otoczeniu inwestycji telefonii komórkowych. Wzrasta skuteczność i znaczenie organizowanych protestów, śledzonych z zaangażowaniem przez lokalne media wyczulone na sprawy mieszkańców.
Problemy z budową sieci powodują, że operatorzy częściej dokonują tzw. wymian lokalizacji, co wynika z faktu, że wiele z podpisanych umów najmu taką niekorzystną możliwość wciąż dopuszcza (bez zmiany warunków finansowych umowy). Ponadto, operatorzy przystąpili do realizacji kampanii „edukacyjnych” mających na celu wyjaśnianie domniemanych dobrodziejstw płynących z rozbudowy zasięgu sieci oraz nieszkodliwości promieniowania. Służyć mają temu publikacje w niektórych zaprzyjaźnionych portalach branżowych oraz mobilizacja młodych użytkowników smartfonów. Przoduje w tym grecko-islandzka firma Play, która próbuje odrabiać zaległości w budowie sieci.
Obecne przepisy sprzyjają operatorom, ale w obliczu zbliżających się wyborów samorządowych, dobrze zorganizowani mieszkańcy nie pozostają bezbronni. Przy zaangażowaniu lokalnych samorządowców i zapewnieniu przychylności mediów tradycyjnych i elektronicznych, zorganizowaniu mieszkańców na forach osiedla czy np. facebooku, szanse na wygranie sporu z niechcianym inwestorem rosną znacząco. Zaproszenie do udziału w spotkaniach z administracją lokalną radykalnych organizacji takich jak np. stowarzyszenie "Prawo do Życia", jak pokazuje jeden z ponizszych przykładów, może przesądzić sprawę na korzyść społeczności lokalnej.
Powyższe powoduje znaczny wzrost stawek czynszowych dla nowych jak i istniejących lokalizacji stacji bazowych. Jednak, z uwagi na przewidywaną długotrwałość procesu administracyjnego (czas pozyskiwania pozwoleń), warto umownie zapewnić sobie tzw. opłatę rezerwacyjną, czyli możliwość uzyskania przychodu po podpisaniu umowy, jeszcze przez przejęciem przez operatora przedmiotu najmu.
Niektóre ostatnie przykłady protestów i publikacji tematycznych (wybór tylko z końca stycznia 2018):
https://www.telix.pl/artykuly/newsy/2018/02/nie-chca-masztu-telefonii-komorkowej-grozi-rakiem/
http://radio.opole.pl/100,226182,wieza-telekomunikacyjna-w-chmielowicach-byly-sol&s=10&si=10&sp=10
http://malomice24.pl/2018/01/24/kolejny-maszt-telefonii-komorkowej-spotkanie-z-mieszkancami/
I kuriozalny przykład z gminy Stężyca (luty 2018), gdzie mieszkańcy wsi są ostatnimi informowanymi o wydanym już pozwoleniu na budowę wieży sieci PLAY:
Aktualizacja – Wrzesień 2017
Każdy kolejny tydzień przynosi informacje o protestach przeciwko budowie stacji bazowych. Informacja o protestach trafia do mediów – lokalnych internetowych a często do radia i telewizji o zasięgu krajowym. Dobra organizacja i nagłośnienie protestu stanowią sposób nacisku na urzędników wydających decyzje administracyjne a rosnąca ich liczba powinna mieć wpływ i powodować zmiany w legislacji, dopuszczające większą rolę konsultacji społecznych w procesie budowlanym dla tego typu inwestycji. Sygnalizowane przez protestujących zagrożenia to obawy o zdrowie, utratę wartości nieruchomości czy względy estetyki.
Efektem wtórnym rosnącej liczby protestów jest wzrost wysokości stawek czynszowych. Szczególnie silną pozycję negocjacyjną mają właściciele tych obiektów i działek, na których już zlokalizowane są stacje bazowe operatorów.
http://supernowosci24.pl/nie-chca-wiezy-telefonii-komorkowej-miedzy-domami/
http://przelom.pl/20850-mieszkancy-trzebini-protestuja-przeciwko-budowie-nadajnika.html
https://lipno-cli.pl/artykul/antena-dzieli-wies/265775
Luty 2017
Przegląd Internetu z ostatnich 7 dni pokazuje skalę protestów przeciwko budowie nowych stacji bazowych, najczęściej na wysokich wieżach lub masztach (patrz linki poniżej). Wielokrotnie opisywane przez nas zjawisko powoduje i będzie powodować dalszy wzrost stawek czynszowych dla nowobudowanych i istniejących stacji bazowych operatorów telefonii komórkowych.
Z uwagi na obecną gęstość sieci oraz konieczność jej rozbudowy dla implementacji nowo pozyskanych częstotliwości radiowych i obsługi stale rosnącego ruchu telekomunikacyjnego, operatorzy mają coraz mniejsze pole manewru przy wyborze lokalizacji stacji bazowych.
Wybrane lokalizacje są często jedynymi, które pozwalają na generowanie przychodu z obsługiwanego ruchu, co pozwala na negocjowanie wysokich stawek czynszów. Można również założyć, że obecne tempo budowy sieci operatorów wynika z realizacji założonych budżetów inwestycyjnych na obecny rok, co tym bardziej sprzyja podejmującym negocjacje właścicielom obiektów i działek. Operatorzy decydują się na wybrane lokalizacje nawet będąc świadomym długotrwałości procesu administracyjnegi i protestów społecznych (wedle zasady exiitus acta probet).
Wybrane protesty (ostatnie 7 dni, luty 2017):
http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/jezierzyce-nie-chca-masztu/
http://www.tvbraniewo24.pl/aktualnosci/540,pieniezno-nie-chca-masztu-telefonii-komorkowej-boj
http://www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/wojna-o-maszt-pierwsze-starcie.html
Polecamy również:
http://www.uptrend.com.pl/stacje-bazowe-umowa-najmu-zapisy-umow-z-komentarzami
http://www.uptrend.com.pl/stacje-bazowe-umowa-najmu-zapisy-umow-z-komentarzami
http://www.uptrend.com.pl/p4-buduje-siec
http://www.uptrend.com.pl/kon-czystej-krwi-arabskiej-czyli-siec-ze-wspomaganiem-2