Zadzwoń do nas
+48 790-004-059
+48 737-443-499

Zakaz lokalizacji stacji bazowych na szkołach w Gdańsku - aktualizacja

Czerwiec 2024

W Mielcu, władze miasta stawiają na wzmocnienie prestiżu szkoły: https://www.mielec.pl/kontrowersyjny-maszt-zniknie-z-budynku-szkoly-sp1/

Z jej dachu zniknie szkaradna konstrukcja. Dobry trend!

Sierpień 2021

Władze Gdańska zakazały lokalizacji i eksploatacji urządzeń stacji bazowych na budynkach jednostek oświatowych. Decyzja jest uzasadniana koniecznością zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki oraz wynika z niejednoznaczności badań w zakresie negatywnego wpływu promieniowania elektromagnetycznego.

Nasz komentarz do tematu:

1. Decyzja dobra z uwagi na wspominaną niejednoznaczność badań oraz nieuniknione dzisiaj nagromadzenie częstotliwości oraz technologii radiowych na dachach miejskich budynków. Decyzja unikalna i nowatorska w skali Polski, jednak wzorców można szukać np. we Francji, gdzie obowiązują podobne zakazy.

2. Decyzja dobra, gdyż minimalizująca ryzyko pozwów rodziców w przypadku zachorowań ich dzieci. Niezależnie od dzisiejszych wyników badań i sposobów ich interpretacji, młode organizmy dzieci są bardziej podatne na ewentualne skutki długotrwałego przebywania w obszarze podwyższonego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego.

3. Decyzja dobra z uwagi na estetykę obiektów szkołnych, zwłaszcza tych, które stanowią ozdobę miasta. Nasze podatki powinny wystarczać, aby szkoła była szkołą a nie wspornikiem pod tablice reklamowe czy anteny.

4. Decyzja dobra z uwagi na ochronę dyrekcji szkół czy urzędników kuratorium oświaty przed potencjalnymi pokusami przyjmowania korzyści w toku negocjacji umów najmu.

5. Decyzja dobra z uwagi na wejście na nasz rynek podmiotów, których celem jest komercjalizacja istniejących stacji bazowych mogąca prowadzić do instalacji wielu systemów radiowych na większości obiektów (np. radiowych systemów monitoringu, instalacji pozostałych operatorów itp). Przykładem takiego podmiotu jest hiszpańska firma Cellnex, która przejęła infrastrukturę Cyfrowego Polsatu i większość infrastruktury Playa. W efekcie, "szkolna" konstrukcja stacji bazowej może wkrótce gościć kilka podmiotów ze swoimi instalacjami radiowymi a nie tylko ten, z którym podpisano umowę.

W branży nie od dzisiaj było wiadomo, że szkoły to dobre miejsce do montażu  masztów z uwagi na korzystną ich lokalizację, dachy pozwalające na budowę wysokich masztów czy możliwe do uzyskania, niskie stawki czynszów. Do instalacji stacji bazowych coraz trudniej przekonać mieszkańców, zarządców i właścicieli osiedli mieszkaniowych więc naturalnym celem stały się bydynki szkolne.

Interwencję w tej sprawie zapowiedziało już UKE. Po sezonie turystycznym, Gdańsk czeka teraz najazd różnej maści ekspertów od promieniowania przekonujących do swoich racji.

Można zgadywać, że wiodącą będzie jedynie słuszna i powszechnie lansowana "teoria", głosząca o poziomej i prostoliniowej propagacji promieniowania, na dużych wysokościach nad ziemią i wynikającej z tego "ciemności" pod latarnią. Fundamentem tej teorii jest zapewne płaskość Ziemi.

Jesień będzie więc gorąca...

Informacja na portalu trojmiasto.pl: 

https://www.trojmiasto.pl/raport/Gdansk-zakazal-instalacji-masztow-rt226278.html

 

 

 

 
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.